JE ČLOVĚK ŠPATNĚ ZKONSTRUOVÁN?
Snad právě my jsme v nepříznivém stupni evoluce. Možná bude všechno lepší za dva až tři milióny let, ale do té doby, budeme mít stále specifické problémy s páteří.
Hlavní problém je způsobený páteřními obratli, které představují nejdelikátnější a nejslabší klouby v celém pohybovém ústrojí.
Statistika uvádí, problémy s páteří jsou hlavní příčina stížností lidí. Následné rozšíření nových "počítačových" nemocí bylo přidáno ke klasickým problémům sedacích zaměstnání. Bolesti, otoky, znecitlivění nebo brnění to jsou alarmující příznaky.
Než se pustíme do popisování o tom co je ergonomie a aspektech správného sezení, tak si dovoluji přiložit vlastní léty prověřenou zkušenost člověka pohybujícího se v oblasti návrhů a prodeje kancelářského nábytku. Aby si člověk (pracovník pracující v kancelářském provozu) udržel fyzické zdraví, je nutné zajistit pravidelnou změnu rytmu mezi sezením, stáním a chůzí. Ideálně doplněné o pravidelné cvičení po práci. Z osobní zkušenosti dnes vím, že ani ta nejkvalitnější kancelářská židle vám nezajistí zdraví, pokud se nebudete pravidelně a dostatečně hýbat! Řešením bohužel nejsou ani žádné jednostranné alternativy jako klekačky nebo overbally. U klekačky je nevýhodou, že při dlouhodobém sezení na klekačce dochází ke svalové únavě, k nadměrnému zatížení trupových svalů, ale i svalů dolních končetin z důvodu ohnutí kolen v ostrém úhlu. U overballu zase dochází k permanentnímu zapojovaní svalů z důvodu neustálého pohybu. Proto doporučuji dobrou ergonomickou kancelářskou židli a výškově nastavitelný pracovní stůl (např. elektricky nastavitelný) pro možnost práce ve stoje. Pak už ,,stačí“ pouze dodržovat pravidelné změny pozic mezi prácí vsedě a prací ve stoje. Brzy poté zjistíte kouzlo a hlavně prospěšnost tohoto způsobu práce.
ERGONOMIE
Věda o možném výkonu a hranicích pracujícího člověka a o nejvhodnějším vzájemném působení mezi člověkem a jeho pracovními podmínkami.
Na jedné straně... je součástí lidské přirozenosti, tlak na hranice možností a zkoušet je převyšovat jak fyzicky tak mentálně.
Na straně druhé... hledat komfort, zdraví a pohodu je také součástí lidské přirozenosti.
Příliš mnoho času trávíme sezením
Lidé v administrativě stráví kolem 80 000 hodin sezením v práci. Když k tomu přidáte sezení u snídaně, v autě nebo ve veřejné dopravě, sezení při schůzkách, při cestě domů, při večeři, při sledování televize. Je tedy jasné, že tělo nemá dostatek pohybu a cvičení. Dříve či později se dostaví problémy. Polovina populace si stěžuje na bolesti a napětí v zádech, miliony lidí trpí vleklými komplikacemi, částečně kvůli nenapravitelnému poškození.
Je také dobré vědět, že národní ekonomika ztrácí mnoho peněz přes nemocenské dávky, léčebné a rehabilitační výdaje.
Pro každou firmu jsou zaměstnanci hlavním cenovým faktorem a jeho hlavní výrobní silou, na jehož pohodě přímo záleží úspěch celé společnosti. Inovace a produktivita Vašich zaměstnanců jsou největší hodnotou firmy.
Naše denní práce často vyžaduje mnohem více z nás, než můžeme dát i když nevykonáváme fyzickou práci jako takovou. Dokonce práce v kanceláři, kdy celý den sedíme, může být obtížný úkol, který může často způsobit pozvolné a také nenapravitelné poškození.
Dáme Vám rady a tipy na preventivní opatření a ukážeme vám zpùsob, jak zlepšit váš pracovní výkon a pohodu na pracovišti.
Relaxační pozice jsou sezení, pak následuje chůze nebo běh. Když se posadíme naše lokomoční ústrojí a krevní oběh se zvolní, aktivita a spotřeba energie je zredukována na mozkovou a intelektuální činnost. Nicméně, člověk nebyl stvořen pro dlouhodobé sezení
Meziobratlové ploténky působí jako pohlcovače a tlumiče nárazů mezi obratli páteře a dodávají živiny pro obratle. Kontinuální napětí a vysušení plotének může vést k nenapravitelnému poškození. Typická pozice v předklonu namáhá zádové svaly více než vzpřímená pozice. A sezení je pouze kompromisem. V podstatě neexistuje žádná správná poloha sezení, ale důležitá je stálá změna z jedné pozice k další, což ulehčí páteřní ploténce, podpoří průtok krve, výměnu látek a dýchání.
Zajištění možného pohybu při sezení současně podpoří výkon a produktivitu zaměstnanců.
Ergonomická kancelářská židle by měla obsahovat:
- Synchronní mechanismus. Tento konstrukční mechanismus optimalizuje sezení s podporou pohybu vzad nebo dopředu. Umožňuje poměrné synchronní naklopení opěradla a sedáku v poměru 1:2.5. Při tomto pohybu opěradla vzad a současném synchronním naklopení sedáku, dochází k uvolnění cév dolních končetin, jejich snadnějšímu prokrvení a lepší cirkulaci krevního oběhu. Tohoto efektu lze dosáhnout díky synchronnímu mechanismu který vás permanentně podpoří ve vašem přirozeném pohybu.
- Správný tvar opěradla by měl podporovat esovité prohnutí páteře. Současně napomáhá správnému držení pánve směrem vpřed. Tento vzpřímený způsob sezení zvedá hrudník (napomáhá dýchání), protahuje krční páteř, usnadňuje držení hlavy - (přibližně 9% z celkové tělesné hmotnosti) a odlehčuje tak krčním svalům.
- Vzpřímená poloha sezení s úhlem větším než je 90° mezi horní částí trupu a horní partií stehenních svalů pomáhá zlepšovat dýchání, podporuje látkovou výměnu a zvyšuje výkon. Pro dlouhodobější sezení a práci na PC doporučují odborníci možnost záporného naklopení sedáku židle o další 3-4° dopředu dolů což zajistí optimální pohodlí a stálý kontakt s opěradlem židle. Při větším sklonu sedáku dochází ke sklouzávání, celkové ztrátě kontaktu s opěradlem židle a přetěžování dolních končetin.
- I ta nejlepší židle je zbytečná, pokud není správně připravené pracoviště. Pokud vaše nadloktí a předloktí tvoří téměř pravý úhel, tak máte vhodně nastavený stůl. Celé chodidlo nohy musí zcela spočívat na podlaze a předloktí ležet pohodlně na stole. Výškově stavitelné područky odlehčí rukám, zabrání únavě a bolesti ramenních a krčních svalů. Ideální řešení je při použití výškově stavitelných stolů, které mohou být přizpůsobeny tělesným požadavkům uživatele. Židle by měla umožňovat nastavitelnost zádového protitlaku opěradla dle tělesné hmotnosti uživatele.
Na závěr prostý fakt, že vhodný výběr židle, dodržování zásad pro správné sezení a úprava pracovního prostředí samy o sobě nezabrání špatným pohybovým návykům a z toho pramenícím zdravotním problémům, pokud nebudete dostatečně pohybově aktivní.
Přejeme vám hodně zdraví.
<< >>